Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ!
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

En Çok Yumurta Veren Tavuk Türleri Nelerdir?

Yumurta üretmek için tavuk bakmaya karar verdiyseniz, yumurta üretimi yüksek tavuk türlerini seçmeye dikkat etmelisiniz. Bazı tavuk türleri yumurtaları için tercih edilirken bazıları ise eti için tercih edildiğinden dolayı hangi tür tavuklara bakmak istediğinizi önceden araştırmanız gerekir.
Tavuk bakmaya yeni başlayan kişilerin çoğu bakılan tavuk türünün, haftalık olarak elde edilecek yumurta sayısı üzerinde büyük bir etkisi olduğunun farkında değildir. Ancak tüm yıl boyunca taze yumurta elde etmek isteyen kişilerin başlangıçta doğru türleri seçmeleri çok önemlidir.
En çok yumurta veren tavuk türlerine ve bunların sahip oldukları özelliklere bu yazıda göz atabilirsiniz.
En Çok Yumurta Yapan Tavuklar
Yumurtası için beslenen tavuk türleri çok sayıda olmakla birlikte bunlardan bazılarının ürettiği yumurta sayısı, diğerlerine göre çok daha fazla olmaktadır. En çok yumurta yapan 10 tavuk türünü ve bunların özelliklerini aşağıda okuyabilirsiniz.
1. Ligorin tavukları
Ligorin tavukları, en çok yumurta veren tavuk türlerinin başında gelmektedir. Anavatanı İtalya olan bu tavuklar yıllar içinde dünyanın her yanına yayılmış ve yumurtlama becerisiyle ünlü olmuştur. Özellikle bahçede bakıldığında gününü yiyecek arayarak ve toprağı eşeleyerek geçirmeyi çok seven bu tavuklar oldukça iyi uçabilir ve yüksek noktalara tünebilir.
Evcil bir tür olmayan Ligorin tavukları tutulmayı sevmez ve hatta tanımadıkları insanlarla karşılaştıklarında gergin olabilir. Bununla birlikte Ligorinler genel olarak iyi huylu tavuklardır ve kendilerini rahat hissettiklerinde bol miktarda yumurta üretebilir.
Ligorin tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Soğuğa dayanıklıdır.
 • Çok sayıda yumurta verir.
 • İyi huyludur.
 • Yaşlandıkça daha büyük ve beyaz yumurtalar üretir.
 • Enerjisi nispeten yüksektir.
Ligorin tavuklarının vereceği yumurta sayısı, tüyünün rengine göre değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte bu tavukların ortalama olarak her hafta 4 adet büyük yumurta ürettikleri söylenebilir. Ancak bazı türlerde bu sayı 5-6 yumurtaya kadar çıkabilir. Ligorin tavukları erken olgunlaşsa da genelde 18 ila 20. haftadan önce yumurtlama görülmez.
2. Ataks tavukları
Ataks tavukları, yerli tavuklar olup en çok yumurta veren türlerden bir tanesidir. Ülkemizde yumurta tavuğu olarak tercih edilen tavukların başında gelen ataks tavukları zorlu ve sert koşullara karşı dayanıklı olduğu ve her türlü iklime uyum sağlayabildiği için hem organik hem de gezen tavukçuluk açısından önemli bir türdür.
Hareketli ve yem aramak için dolaşmayı seven ataks tavukları, kahverengi boyunları ve siyah gövdeleri ile diğer türlerden ayrılmaktadır. Ataks tavukları diğer türlere göre biraz daha fazla yem tüketiyor olsa da yumurta üretiminin yüksek olmasıyla ön plana çıkmaktadır.
Ataks tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Tamamen yerli bir türdür.
 • Sert koşullara dayanıklıdır.
 • Hastalıklara karşı dirençlidir.
 • Ülkemizde çeşitli iklimlerde bakılabilir.
Ataks tavukları 18 ila 20. haftalar arasında yumurta üretmeye başlamaktadır. Ataks tavuklarının vereceği yumurta sayısı genel olarak ilk 21 ila 23. haftalarda en yüksek seviyelerde olmaktadır. 61 ila 63. haftalara kadar verimde önemli bir düşüş görülmemektedir. Bununla birlikte 63.haftadan sonra yumurta miktarında her geçen gün düşüş olmaktadır. Verimli dönemde haftalık yumurta sayısı genelde 4-5 adet olmaktadır.
3. Lohmann Brown tavukları
Lohmann Brown tavukları, yumurta üreticilerinin en çok tercih ettiği tavuk türlerinden bir diğeridir. Anavatanı Almanya olan bu tavuklar günümüzde dünyada en fazla talep edilen türlerin başına gelmektedir. Lohmann Brown tavuklarının yumurtlama verimliliğinin yüksek olması ve kolay bakılabilmesi, bu türün yumurta endüstrisinde sık tercih edilmesinin nedenleri arasındadır.
Lohmann Brown tavukları, arkadaş canlısı, cana yakın ve uysal tavuklardır. Tutulmaktan rahatsız olmayan bu tavuklar, bahçede halihazırda yaşayan tavuklara kolayca uyum sağlama eğilimindedir. Lohmann Brown tavukları dolaşmayı sevdikleri için geniş bir bahçede bakmak için idealdir.
Lohmann Brown tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Bakımı kolaydır.
 • Agresif bir tür olmadığı için diğer tavuklarla kavga etmez.
 • Çok sayıda yumurta verir.
 • Gezen tavukçuluk için uygundur.
Lohmann Brown tavukları hemen hemen her gün sabahları yumurta üretir. Bu nedenle bu tavuklardan haftalık olarak 5 ila 7 adet yumurta almak mümkündür. Yumurta üretmeye başlaması ise genel olarak 14 ila 19. Haftalarda başlamaktadır.
4. Rhode Island Red tavukları
Rhode Island Red tavuklarının anavatanı ABD’nin bir eyaleti olan Rhode Island’dır. Yumurta üretiminde verimliliğinin fazla olmasıyla bilinen Rhode Island Red tavukları, dayanıklı bir tür olup değerli yumurtalar üretmektedir.
Hem kafeste hem de serbest bir şekilde yetiştirilebilen Rhode Island Red tavukları, aktif olmakla birlikte aynı zamanda uysal ve sakin tavuklardır. Bununla birlikte bu türün horozları biraz agresif olabileceği için Rhode Island Red’lerden oluşan bir sürü yetiştirmeyi planlıyorsanız, çok fazla horoz beslememeye dikkat etmelisiniz.
Rhode Island Red tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır.
 • Yumurta üretimi açısından verimlidir.
 • Yumurta kalitesi yüksektir.
 • Kafeste bakılabilir.
Rhode Island Red tavukları haftalık yaklaşık olarak 5-6 adet yumurta üretir. Bu türün yumurta üretmeye başlaması yaklaşık 18 ila 20. haftayı bulmaktadır.
5. Australorp tavukları
Australorp tavukları, Avustralya iklimine uygun tavuklar üretilmesi amacıyla 1900’lerin başında Avustralya’ya ithal edilmiş ve yumurta üretimini arttırmak için Rhode Island Red tavukları ile melezlenmişlerdir. Yumurta verimliliği yüksek olan bu tavukların eti de tercih edilmektedir.
Genel olarak iyi huylu ve uysal bir tür olan Australorp tavukları sahiplerine bağlıdır. Sakin yapıları nedeniyle bahçede bakılabilen bu tür, çok uysal oldukları için çocuklu aileler tarafından da kolayca bakılabilmektedir.
Australorp tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Genel olarak güçlü ve sağlıklı hayvanlardır.
 • Sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır.
 • Çok fazla uçamadıkları için ekstra önlem almayı gerektirmez.
 • Yumurta verimliliği yüksektir.
Australorp tavukları, haftalık 5-6 adete kadar yumurta üretebilmektedir. Australorp tavuklarının yumurta üretimi yaklaşık 22 ila 24 haftalık olduklarında başlamaktadır.
6. Amrock tavukları
Amrock tavukları, anavatanı ABD olan ve hem yumurta hem de et üretiminde tercih edilen bir türdür. Bu tavukların yumurta verimliliği yüksektir ve yetiştirilmeleri kolaydır. Bu nedenle tavuk yetiştirmeye yeni başlayacaklar açısından harika bir tercihtir.
Oldukça uysal ve sakin bir yapıya sahip olan bu tavuklar, sahiplerini gittikleri her yere takip ederler. Diğer tavuk türleriyle birlikte uyum içerisinde yaşayabilen bu tavukların kendilerini savunma becerileri ise yüksektir. Amrock tavukları aynı zamanda kedi ve köpek gibi avcılara karşı korkusuzdur.
Amrock tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • İyi huylu ve sakindir.
 • Uzun ömürlüdür.
 • Çoğu hastalığa karşı dayanıklıdır.
 • Yumurta verimliliği yüksektir.
Amrock tavukları yaklaşık 20 haftalıkken yumurtlamaya başlar. Yumurtlamaya başladıklarının ilk yılı haftalık yaklaşık olarak 3-4 yumurta üreten bu tavukların yumurta üretimi yıllar geçtikçe belli bir yaşa gelene kadar artmaktadır.
7. Wyandotte tavukları
Wyandotte tavukları, anavatanı ABD olan tavuklardır ve kökenleri 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Yemeği, suyu ve barınağı sağlandığı sürece bakımı kolay olan bu tavuklar hem kafeste bakılabildiği gibi serbest dolaşan tavuklar olarak da bakılabilmektedir.
Wyandotte tavukları, sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Genelde diğer türlerle birlikte değil, kendi türünden olan tavuklarla birlikte yetiştirilmesi önerilmektedir. Saldırgan bir yapısı olmamakla birlikte sinirlendiğinde diğer tavuklara saldırabilmektedir.
Wyandotte tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır.
 • İyi huylu ve sakindir.
 • Yumurtasının yanı sıra etinden de faydalanılabilmektedir.
 • Bulunması kolay bir türdür.
Wyandotte tavuklarının yumurta üretimi genelde 20 haftalıkken başlamaktadır. Açık kahverengi yumurta üreten bu tavuklar haftalık yaklaşık olarak 3-4 yumurta üretmektedir.
8. Barnevelder tavukları
Barnevelder tavukları kısmen yeni bir tür olmakla birlikte bakılması kolay tavuklardır. Anavatanı  Hollanda olan bu tavuklar, yumurta endüstrisinde sıkça tercih edilen melez bir türdür. Dayanıklı tavuklar olan Barnevelder tavukları, en soğuk aylarda dahi beslenmek için zamanını bahçede dolanarak geçirmektedir.
Dost canlısı olan bu tavuklar, diğer türlerle nadiren kavga eder. İnsanlarla birlikte olmayı seven Barnevelder tavukları, zeki ve meraklı tavuklar oldukları için yem vereceğinizi ya da ilginç bir şey yaptığınızı düşünürlerse sahiplerini takip edebilirler.
Barnevelder tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Sakindir ve diğer türlerle iyi geçinir.
 • Kafeste bakılabilir.
 • Soğuğa karşı dayanıklıdır.
 • Yumurta verimliliği yüksektir.
Barnevelder tavuklarının haftalık yumurta üretimi ortalama olarak 3-4 adet büyük kahverengi yumurta olmaktadır. Yaklaşık 7 yıl yaşayan bu tavukların yumurtlamaya başlaması 16. haftadan sonra gerçekleşmektedir.
9. Bielefelder tavukları
Bielefelder tavukları uysal, dayanıklı ve yetiştirilmesi kolay tavuklardır. Anavatanı Almanya olan Bielefelder tavukları 1970’li yıllardan beri yetiştirilmektedir. Bununla birlikte bu türün popüler hale gelmesi 2011 yılında ABD’ye ithal edilmesiyle gerçekleşmiştir.
Uysal ve sakin yapıları ile bilinen Bielefelder tavukları genelde insanlarla arkadaşlık etmekten hoşlanır. Bununla birlikte bu türün horozları, tavukları korumak için saldırgan olabileceğinden dolayı diğer türlerle birlikte horoz bakacaksanız dikkatli olmanız gerekir.
Bielefelder tavuğu beslemenin avantajlarından bazıları şu şekildedir:
 • Arkadaş canlısı ve uysaldır.
 • Yumurta üretimi verimlidir.
 • Soğuğa karşı dayanıklıdır.
 • Civcivlerin cinsiyeti yumurtadan çıktıklarında belirlenebilir.
Bielefelder tavukları haftada 5 adete kadar yumurta üretebilmektedir. Bu tavukların ürettiği yumurtaların boyutları büyük olup renkleri kahverengidir. Tavukların yumurtlamaya başlamaları için 22 haftalık olmaları gerekmektedir.
10. Nick Brown tavukları
Nick Brown tavukları, Alman bir şirket tarafından 1965 yılında üretilmiş melez tavuklardır. Kuşlarda sıkça rastlanan hastalıklara karşı bağışıklığı bulunan bu tavukların yumurta verimlilikleri yüksektir. Bu nedenle sıkça tercih edilen yumurta tavuklarının başında gelmektedir.
 • Güçlü bir yapıya sahiptir.
 • Beslenme masrafları düşüktür.
 • Yumurta kalitesi yüksektir.
 • Civcivlerin cinsiyeti yumurtadan çıktıklarında belirlenebilir.
Nick Brown tavukları yaklaşık 20 ila 23 haftalık olduklarında yumurtlamaya başlamaktadır. Tavuğun yaşı ilerledikçe yumurta üretimi artmaktadır. Verimli olduğu yıllarda haftada 6-7 adete kadar yumurta üretebilmektedir.
 
Yükleniyor...