Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ!

Kuluçka Makinesinde Yüksek Verim İçin Püf Noktalar

Tarih: 28.01.2022 15:14
Kuluçka Makinesinde Yüksek Verim İçin Püf Noktalar
Kuluçka makinesi ile civciv çıkımında yüksek verim almak için püf noktaları sizler için yazdık...
Türkiyede Ayyıldız kuluçka gibi  bir  kaç  yerli üretim yapan kuluçka makinesi üreticisin yanı sıra bir çok yurtdışından kuluçka makinesi getirip satan ithal eden firmalarda mevcut. Bunun yanı sıra Ev yapımı makinelerde kullanan yada üretenler var.  Ev yapımı makinelerde ve yurt dışından gelen çin malı kuluçka makinelerinde  verim  Türkiyede üretilen  makinelere göre daha az olur.  Tecrübe büyük önem taşır. Kuluçka da Makine, kullanıcı ve yumurta büyük önem taşır. Makine en kralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdahalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar. Yumurta kalitesi düşük ise Civciv çıkım verimi bir hayli düşük kalır.
Bu sayfanın konusu: Kulucka kullanımında nasıl yüksek verim alabiliriz?  püf noktalar nelerdir bunu anlatacağız.

Kuluçka makinelerinde olmazsa olmaz unsurlar şunlardır.

1- Temizlik.
2- Sıcaklık
3- Nem.
4- Oksijen.
5- Çevirme.
Bu beş unsurdan bir tanesinde görünecek en ufak bir kusur büyük zararlara yol açar.

 

Kuluçka makinesinde temizlik : Makineyi her kullanımdan önce ve sonra iyice temizlemeli, dezenfekte etmeli, sterilizasyonunu kusursuz yapmalısınız.
 

Kuluçka makinesinin ve  bulunduğu ortamın sıcaklığı : Kuluçka makinelerinin markası ne olursa olsun bulunduğu ortamın sıcaklığı 20-30 derece arası olmalıdır. Yine direk güneş gören yada aşırı rüzgarlı alanda çalıştırılmamalı. Kuluçka makineleri için kuluçkahane denen bir oda yapılmalı bu odanın içi kılima soba v.b  şekilde ısıtılmalı yada soğutulmalı 20-30 derece arası oda sıcaklığı sağlanmalıdır. Kuluçka makinesinin sıcaklığı ise kanatlı türlerine göre değişmektedir ama birçok kanatlıda gelişimde 37,6 - 37,8  çıkım döneminde ise 37,2 sevilerindedir.
 

Kuluçka makinesinin ve  bulunduğu ortamın nemi : Kuluçka makinelerinin bulunduğu ortamın nemi aşırı yüksek yada aşırı düşük olmamalıdır: 50-70 arası olması önerilir. Kuluçka makinelerinin kuluçka esnasında gelişim döneminde nem oranı bir çok kanatlıya göre dğişirken ortalama 55-60 arası çıkımda ise 65-75 arası olmaktadır.Kuluçka makinesi nem oranı  değerlerine  makine ile birlikte sunulan kılavuza bakarak uyabilirsiniz.
Havalandırma oksijen: Makinenin bulunduğu ortamda yeterince havalandırma olmalı odada yeterince oksijen temiz hava bulunmalıdır. Kuluçka makinesinin bulunduğu Odayı zaman zaman havalandırmalısınız. Makinenin oksijen alan ve tahliye eden delikleri açık olmalı kapatılmamalıdır. Yumurtanın içindeki emriyonun oksijene ihtiyacı vardır ve kabukların gözeneklerinden oksijen alır. Yumurtanın kirli olması oksijen kanallarını tıkayacağından verim oranını düşürecektir. Kuluçkada yumurtaların kirli olmayan temiz yumurtalardan tercih edilmesi önemlidir.  

Yumurtaları çevrilmesi: Yumurtaların günde en az dört kez çevrilmesini tavsiye ediyoruz. Çevirme işleminin otomatik yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Manuel elle çevirme esnasında makinenin kapağı aç kapa yapılacağından bu esnadaki ısı ve nem kayıplarından veriminiz düşecektir.

Bu yazımızda kuluçka makinesi kullanımında nelere dikkat etmeliyiz kuluckada verimi artıran püf  noktalar nelerdir hangi hususlara dikkat edilmeli konusunu işledik umarım verimli olmuştur. Bol çıkımlar dileriz kalın sağlıcakla....

 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...