Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ! Birçok Üründe Aynı Gün Kargo! %20ye Varan Sezon İndirimi Başladı! Bu Ay 4 Yeni Model Raftaki Yerini Aldı! TSE ve Yerli Üretim Belgelerinide Pörtföyümüze Ekledik! 2009 den Beri ÜRETİYORUZ!

Evde Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?

Tarih: 19.10.2023 13:40
Evde Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde civciv nasıl beslenir, civciv bakımı için gerekli malzemeler nelerdir, bakımı nasıl yapılır, civciv bakımı için uygun ortam ve ortam sıcaklığı nedir cevabı bu yazımızda.
Evde Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde civciv bakımı, civciv yetiştirmeyi profesyonel olarak düşünmeyen kişiler için dahi oldukça keyifli bir aktivitedir. Bununla birlikte bu süreç, ciddi anlamda özen ve sabır gerektiren bir süreç olduğundan dolayı evde civciv bakmanın kolay bir iş olduğu düşünülmemelidir.
Evde civciv bakmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi, civcivlere bakmak için uygun bir alan ayrılmasıdır. Civcivler için uygun bir yaşam alanı sağlamak adına özel olarak tasarlanmış bir civciv yetiştirme kafesi veya kendi hazırladığınız bir kabı, civciv bakımında gereken malzemelerle donatarak civcivlerinize bakmaya başlayabilirsiniz.
Evde civciv bakmak için ihtiyacınız olan malzemelerin neler olduğuna ve bu malzemeleri temin ettikten sonra civciv bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalarına bu yazıda göz atabilirsiniz.
Evde Civciv Bakmak için Gereken Malzemeler
Evde civciv bakmaya başlamadan önce civciv bakımında ihtiyaç duyacağınız malzemeleri edinmeniz önemlidir. Hazırlığınızı yeni civcivleriniz elinize ulaştıktan sonra değil, öncesinde yapmanız gerekir. Civcivlerinizi evde iyi bir şekilde barındırmak, sıcak tutmak ve iyi bir şekilde beslenmelerini sağlamak için sahip olmanız gereken malzemeler şu şekildedir:
Civciv yetiştirme kafesi veya alanı
Civcivleri yetiştireceğiniz alanda hava akımı olmamasına dikkat etmelisiniz. Civciv yetiştirmeyi daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, özel olarak üretilen civciv yetiştirme kafeslerinden alabilirsiniz. Bununla birlikte kartondan veya büyük plastik bir kap kullanarak kendi civciv yetiştirme alanınızı da oluşturabilirsiniz. Civcivlerin yetişeceği alanı kendiniz yapacaksanız, civciv başına en az 50-60 cm alan sağladığınızdan emin olmalısınız.

Civciv ısıtıcı
İçerisinde kendi ısı kaynağı olan profesyonel bir civciv yetiştirme kafesiniz yoksa civcivleri sıcak tutmak için 250 watt'lık bir ampule sahip bir ısı lambası almanız gerekecektir. Bu boyutlardaki bir lamba, 10℃ ortam sıcaklığındaki 75 civcivin ısınması için yeterli olacaktır. Ancak ihtiyacınız olan bir adet ampul olsa da her ihtimale karşı iki tane ampul almanız iyi olacaktır. Civcivler çok üşürlerse ölecekleri için elinizde yedek bir ampul olması gerekir.
Civciv suluğu
Civcivlerin su içebilmesi için tavuk ya da civciv suluğu kullanmalısınız. 25 adet civciv için iki tane ikişer litrelik suluk yeterli olacaktır. Sulukları düzenli olarak doldurmalısınız. Civcivler üzeri açık suyun içine düşüp ölebilecekleri için üstü kapalı bir kap kullandığınızdan emin olmalısınız. Civcivler büyüdüğü zaman daha büyük suluklar kullanmaya başlayabilirsiniz.
Civciv yemliği
Civciv büyüklüğündeki yemlikler ilk hafta için yeterli olacaktır. Civciv yemliği, civcivlerin ortalığı kirletmesini engellemeye ve yemi daha kolay yemelerini sağlamaya yardımcı olacaktır. Ancak bazı zamanlarda civciv yemliğinin yanı sıra bir kartonun üzerine yem atarak civcivlerin dolanarak beslenmelerine de izin vermelisiniz. Civcivler, kartonun üzerine attığınız yemleri hemen bulacak ve diğer civcivlerin de yeme yönelmesine yardımcı olacaktır.
Civciv yatağı
Tıpkı yetişkin tavuklar gibi civcivlerin de yatağa ihtiyaçları vardır. Bunun için saman gibi kolay dağılan bir malzeme yerine çam talaşı tercih edebilirsiniz. Bazı kişiler yatak olarak gazete kağıdı kullansa da kağıt çok kaygan bir materyal olduğu için civcivlerin bacaklarının ayrık bir şekilde gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle yatak malzemesi olarak çam talaşı kullanabilirsiniz.
Civciv yemi
Civcivlerinizi, kaliteli beslenmeleri için civciv başlangıç yemi ile beslemeye başlayabilirsiniz. Yem değiştirmeniz gerektiğinde bunu ne zaman yapmanız gerektiği farklılık gösterebileceğinden yemleri kullanırken üretici talimatlarına uymaya özen göstermelisiniz. Civciv başlangıç yemi genelde ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki çeşittir. Bu nedenle civcivlerinize aşı yaptırıyorsanız, ilaçlı yemler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
Evde Civciv Bakımı Nasıl Olur?
Tavuklar, yetişkin olduklarından dolayı bakılması nispeten kolay hayvanlardır. Ancak civcivler henüz yavru oldukları için tavuklara göre çok daha hassastır. Bu nedenle evde civciv bakmak için öncelikle yukarıda yer alan malzemeleri edindiğinizden emin olmalısınız Sonrasında ise bazı noktalara dikkat ederek civcivlerinizin yetişkinliğe geçiş süreçlerini desteklemelisiniz.
Evde civciv bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Civcivlerin yemliklerini yerleştirin
İlk birkaç hafta boyunca küçük plastik civciv yemlikleri yeterli olacaktır. Civcivler yemlerini yere koyarsanız, yemler ortalığa dağılabilir ve civcivler yemlerle birlikte talaşları yiyebilir. Bu nedenle ufak yemlikler kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kırmızı renk civcivlerin dikkatini çektiği için kırmızı renkli yemlikler, civcivlerin kolayca beslenebilmelerini sağlayacaktır. Civcivler büyüdükçe daha büyük tavuk yemlikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.
Civciv yemliklerini ve suluklarını doldurun
Civcivleri yeni evlerine yerleştirmeden önce yemliklerin ve sulukların dolu olduğundan emin olun. Sulukları taze su ile doldurun ve yemliklere civciv başlangıç yemi koyun. Civcivleriniz geldiğinde aç, susuz ve stresli olabilir. Bu nedenle civcivlerin yeni evlerinde yiyecek ve suya anında erişim sağlamaları, sakinleşmelerine ve beslenmelerine yardımcı olmak açısından çok önemlidir.
Civciv yetiştirme kafesini kurun
Civcivler normalde küçük bir kutu içerisindeyken birbirlerine sokuldukları için yeteri kadar ısınabilirler. Ancak civciv yetiştirme kafesine veya kendiniz hazırladığınız yere koyduğunuz civcivler birbirlerinden ayrılıp üşümeye başlayabilir ve hasta olabilir. Bu nedenle civcivler eve gelmeden yaşayacakları alanın sıcak ve rahat olduğundan emin olmalısınız. Civciv yetiştirme kafesini hazırlamak için çam talaşlarını yere dağıtmalı ve suluk ile yemlikleri ısı kaynağının yakınlarına yerleştirmelisiniz. Dış ortam sıcaklığına göre kafesin sıcaklığının ideal seviyelere gelmesi belli bir zaman alabilir. Bu nedenle ortam sıcaklığını ve ampulün ısı ayarlarını düzenli olarak kontrol edin.
Civcivleri eve getirin
Civcivleri dışarıdan arabayla alacaksanız, arabanın içinin sıcak olmasına özen gösterin. Ayrıca civcivleri koltuk yerine zemine yerleştirerek sarsıntılardan daha az etkilenmelerini sağlayabilirsiniz. Civcivleri eve getirdikten sonra hemen kafeslerine yerleştirebilirsiniz. Ancak tüm civcivleri yerleştirmeden önce bir kutudaki civcivlerden iki taneden fazlası ölmüş ya da çoğu hasta görünüyorsa civcivleri aldığınız yer ile iletişime geçin.
Civcivleri kafese yerleştirin
Civcivleri yetiştirme kafesine yerleştirirken öncelikle gagalarını hafifçe suya bastırarak su içtiklerinden emin olun. Ardından civcivleri sayın ve aralarındaki farklılıkları ayırt etmeye çalışın. Civcivler ilk geldikleri gün birkaç saat içinde sularını ve yemlerini bulabilmelidir. Kaybolmuş gibi görünen ve ses çıkaran civcivler üşüyor ya da aç-susuz olabilir. Bu nedenle civcivin üşüdüğünü anladıysanız, ampulün yakınlarına doğru ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bir şey yiyip içmediğini gördüğünüz civcivlerin ise gagalarını tekrar suya batırabilir ve küçük bir kartonun üzerine yem koyabilirsiniz. Ayrıca hiçbir civcivin üşümediğinden emin olmak için sıcaklığa kontrol etmeli ve içerisinin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamasına özen göstermelisiniz.
Kafesi temiz tutun
Civcivlerin yataklarını her gün kontrol edin. Islak talaşlar görürseniz bunları en kısa zamanda kafesten alın. Dışkıları da aynı şekilde toplayın ve yeni talaşlar ekleyin. Civcivlerin sulukları ve yemlikleri de sık sık talaşla kirlenebileceği için bunları da gerekli sıklıkta temizlemeye özen gösterin. Yemlik ve suluklara talaş bulaşması, civcivlerin talaşları yutmasına neden olabilir ve sindirim sistemlerinin tıkanmasına yol açabilir.
Sağlık sorunlarına dikkat edin
Civcivler hassas canlılar oldukları için civcivlerde sık rastlanan sağlık sorunlarına dikkat edin. Civcivlerin anormal davranışlar sergilemesi, tüy dökmesi ve zayıflaması gibi belirtiler gördüğünüzde fazla vakit kaybetmeden veterinerle iletişime geçin.

 
Yükleniyor...